Kiosk sistemleri dokunmatik ekranlı bilgi ve servis amaçlı elektronik terminallerdir. Self Servis (Kendi Kendine) kullanıcıların bazı bilgilere ulaşmaları ve dokunmatik ekran üstünden işlemleri gerçekleştirmeleri için yapılmışlardır. Kişilerin işlerini kolaylaştırması ve kurumlardaki iş yükünü alması açısından zamandan ve hızdan tasarruf sağlarlar.

E-Belediyecilik ve anket uygulamalarında, ön ödemeli su sayaçları kart yükleme işlemlerinde , fuar, etkinlik ve bilgilendirme amacı ile kullanılan kioskların sayısı günümüzde hızla artmaktadır.

Teknik olarak pc alt yapısına sahip kabinler şeklinde tasarlanan veya ısıya ve soğuğa dirençli bilgisayar donanımlarına sahip olan kiosklar, amaca ve kullanım alanına göre farklı farklı modellerde olabilir ve farklı fonksiyonlara sahip olabilirler.

Kiosk kontrol kartı ile uzaktan izlenmesi sağlanan, açma kapama, kabin sıcaklığı, mikroişlemci kontrollü ısıtma veya soğutma, IP65 standartında kabin içerisine gizlenmiş kiosklar, veya darbe sensörlü kiosklar, veya havayı temizleyerek kabin içerisine veren aparatlarla belediyelerin ve kullanıcıların ilgisini çekmektedir.

Kamuya açık alanlarda kişilerin bir kurumla ilgili veya internet üzerinde bilgiye ulaşmalarını sağlayarak sadece bilgi verebilme amaçlı kullanılabileceği gibi çeşitli kamu veya özel kurumlarda başvuru, borç ve fatura ödeme, rezarvasyon, sorgulama, randevu alma gibi işlemler içinde kullanılabilir.

Satış ve servis amaçlı kiosk uygulamalarında, bilet, jeton, telefon kartı, MP3 müzik gibi direkt kiosk üstünden ürün dağıtımı şeklinde satış gerçekleştirilebilir. Özellikle perakendecilik sektöründe de satışı destekleyici, müşteri sadakatini ve memnuniyetini artırıcı uygulamalarda kullanılmaktadır.

 

06 Nisan 2017
1.861 kez görüntülendi